ANÉMIE (CHUDOKREVNOST)


ÚVOD PROVOZOVATELE TĚCHTO WEBOVÝCH STRÁNEK


Cílem této stránky je poskytnout při vašich konkrétních zdravotních problémech KONKRÉTNÍ DOPORUČENÍ A POMOC – návrh vhodné terapie v závislosti na Vašich specifických zdravotních problémech najdete buď přímo v dolní části této stránky V ODSTAVCI S ČERVENÝM TEXTEM nebo Váš problém můžete prostřednictvím formuláře umístěném dole na této stránce BEZPLATNĚ KONZULTOVAT přímo s naším zdravotním poradcem, vyhledávaným přírodním terapeutem a autorem této stránky panem Milanem Peterkou.

Anémie neboli chudokrevnost

- většinou ji označujeme jako snížení počtu červených krvinek. Anemie vzniká z různých příčin. U nemocného který trpí anemií nacházíme v krevní červené řadě nejen snížený počet červených krvinek, ale též snížené hodnoty hemoglobinu (červené krevní barvivo) a snížené hodnoty hematokritu (to je poměr mezi červenými krvinkami a plazmou).

Normální hodnoty jednotlivých složek červené krevní řady jsou :
 • červené krvinky ( erytrocyty ) u mužů 4,5 - 5,9 x 10 na 12 v litru a u žen 3,8 - 5,2 x 10 na 12 v litru.
 • Hematokrit ( jedná se o objem červených krvinek v krvi vyjádřený procenty celkového objemu krve ) je u mužů 0, 38 % - 0,49 % a u žen je 0,37 - 0,47 %.
 • Hemoglobin je u mužů 140 - 180 g na litr a u žen je 120 - 160 g na litr.
Hlavní funkcí červených krvinek je přenos kyslíku do tkání. Pokud je tento nedostatek výrazný musí na to organismus odpovídat celou řadou kompenzačních mechanismů. Nemocný proto může pociťovat potíže s dýcháním, které se nejvíce projevují při námaze. Vzniká také tachykardie - zrychlená akce srdeční, která se projeví jako bušení srdce.
Mezi další příznaky patří bledé spojivky a sliznice, snížená výkonnost, slabost, hučení v uších, hypotenze, závrať a únava. Všechny tyto příznaky pak můžeme "zabalit" pod pojem anemický syndrom. Na podkladě anémie vznikají i jiné poruchy orgánů např. angina pectoris z důvodu nedostatku přísunu kyslíku do srdečního svalu.

Chudokrevnost rozdělujeme do několika skupin dle vyvolávající příčiny.
 1. mikrocytární anémie je způsobena nedostatkem železa, hemoglobinopatií a jako příznak chronických nemocí.
 2. normocytární anémie je způsobena akutním krvácením, dřeňovým útlumem a chronickými systémovými chorobami
 3. makrocytární anémie je způsobena nedostatkem vitamínu B12, kyseliny listové, alkoholem nebo nemocemi jater ( hepatopatie ).

Nás bude zajímat anémie z nedostatku železa tedy odborně řečeno sideropenická anémie.


Sideropenická anémie a její příčiny :
 1. Zvýšená potřeba železa se projevuje při růstu, v těhotenství a kojení.
 2. Nedostatečný přívod železa se projeví špatnou resorpcí (vstřebatelnost) - při zánětu žaludku a duodena, u střevních chorob - průjmy a celiakie, po resekci žaludku, při špatné výživě hlavně v nedostatku masa a nadbytku fosfátů.
 3. Zvýšené ztráty železa při krvácení - z trávicího traktu, z žaludečních vředů, z jícnových varixů, z hemeroidů, při polypech v tlustém střevě, při divertikulitidě, při nádorech trávicího traktu, při podráždění močových cest kaménkem nebo těžkým zánětem, při silném nebo nepravidelném menstruačním krvácení, po porodu, u myomů, při vykašlávání krve a při opakovaných odběrech krve a darování krve.
Při tomto typu anémie nemocný může pociťovat již popsané příznaky, ale také může být bez příznaků a onemocnění se zjistí náhodným odběrem krve. Pokud je nedostatek železa větší často se objevují tyto příznaky : pálení jazyka, vypadávání vlasů, zvýšená lomivost nehtů a mohou se také objevovat ústní koutky, které většinou bolí.

Při průkazu sideropenické anémie se většinou podávají preparáty, které obsahují železo. Nevýhodou těchto tablet jsou jejich nežádoucí účinky, které se většinou projevují jako bolesti břicha, nadýmání, zácpa a průjem.

Nemocný musí samozřejmě dbát na správnou a vyváženou stravu, která musí obsahovat právě již zmíněné železo. V žádném případě nesmíme zapomenout na potravinové doplňky a bylinky.

Nyní si představíme jednotlivé potravinové doplňky :

 • Betavital (významně doplňuje železo do organismu v přírodní formě, harmonizuje trávení, působí proti zánětům žaludku a střev, je účinným pomocníkem při doplňkové léčbě všech krevních nemocí, působí proti únavě a podporuje imunitní systém. Základní dávkování 3 x denně jedna čajová lžička nalačno.
  Doporučené dávkování ve vhodných kombinacích s dalšími přípravky viz níže.

 • Kličkový olej s vitamíny obsahuje již zmíněný vitamín E, který se v poslední době považuje také za možnou příčinu chudokrevnosti. Pokud užíváte preparáty s obsahem železa je nutné podávat vitamín E, až za osm hodin po podání železa. Dále odstraňuje únavu, padání vlasů, vylepšuje stav nehtů a kůže a také se podílí na správném metabolismu tuků. Základní dávkování 3 x denně jedna kapsle před jídlem.
  Doporučené dávkování ve vhodných kombinacích s dalšími přípravky viz níže.

 • Imuno C komplex(složení vitamín C s prodlouženým uvolňováním po dobu osmi hodin, rutin, quercetin, citrusové bioflavonoidy a výtažek ze šípků) - podporuje léčbu chudokrevnosti, zabraňuje zvýšené krvácivosti a je významným antioxidantem. Základní dávkování 2 x denně jedna tableta nalačno.
  Doporučené dávkování ve vhodných kombinacích s dalšími přípravky viz níže.

 • LKVB6 LKVB6 (složení lecitin, mořská řasa Kelp, jablečný ocet a vitamíny B6) - podporuje léčbu chudokrevnosti a harmonizuje trávicí pochody. Základní dávkování 3 x denně jedna tableta před jídlem.
  Doporučené dávkování ve vhodných kombinacích s dalšími přípravky viz níže.

V BOJI PROTI CHUDOKREVNOSTI Z NEDOSTATKU ŽELEZA LZE NAPROSTÉ VĚTŠINĚ NEMOCNÝCH DOPORUČIT VYSOCE ÚČINNOU KOMBINACI PŘÍRODNÍCH PREPARÁTŮ O TOMTO SLOŽENÍ :


Základní kombinace: Betavital v dávce 3 x denně jedna čajová lžička nalačno a Kličkový olej s vitamíny v dávce 1 - 1 - 1 cps. před jídlem.

Pokud máte anémii z nedostatku železa s komplikacemi mohu doporučit: Betavital v dávce 3 x denně jedna čajová lžička nalačno, Imuno C komplex v dávce 1 - 0 - 1 tbl. nalačno a LKVB6 v dávce 1 - 0 - 1 tbl. před jídlem.


Využijte jedinečnou možnost, kterou Vám nabízí právě nyní tato stránka:
ZÁJEMCI O BEZPLATNOU KONZULTACI PŘÍMO S PANEM PETERKOU

UPOZORNĚNÍ: Dotazy pro pana Peterku týkající se stanovení dosud neurčené diagnózy a rovněž jakékoliv dotazy týkající se dětí do 15 let věku není možno řešit písemně (zde je nutno provést vyšetření za fyzické přítomnosti pacienta) - v těchto případech se prosím můžete prostřednictvím níže umístěného vzkazového okna objednat k osobní návštěvě poradny pana Peterky v Kojetíně (u Přerova).

Zde můžete napsat svůj individuální dotaz ohledně Vašich zdravotních problémů (nebo se objednat k návštěvě poradny /dosud neurčené diagnózy, děti do 15 let/) - zpravidla do 48 hodin obdržíte elektronickou poštou odpověď.
Váš email:    (nutno vyplnit)
Text Vašeho dotazu pro pana Peterku:


Pomohou i bylinky ?
Vhodným pitným médiem, které můžete používat jsou bylinkové čaje. Preferujte list kopřivy, kůra skořice, danggui, baizhu, chuanxiong, nať petržele, list konopice, list aloe, nať čekanky a květ měsíčku.

INFORMACE ZDE POSKYTNUTÉ NENAHRAZUJÍ LÉKAŘSKOU PÉČI !

Milan Peterka

Milan Peterka, 2005 - autor textu
Ing. Aleš Paclt, 2005 - nakladatelský služby

Dílo je chráněno autorským zákonem. Použití díla, i jeho částí, je bez výslovného písemného souhlasu zakázáno.

Použitá a doporučena literatura :
Vnitřní lékařství II. Pavel Klener a kol.

Zpět na Bezplatnou interaktivní poradnu

 
Fitline: Doplňky stravy pro zdraví, vitalitu a krásu