NADVÁHA ČI OBEZITA


ÚVOD PROVOZOVATELE TĚCHTO WEBOVÝCH STRÁNEK


Cílem této stránky je poskytnout při vašich konkrétních zdravotních problémech KONKRÉTNÍ DOPORUČENÍ A POMOC – návrh vhodné terapie v závislosti na Vašich specifických zdravotních problémech najdete buď přímo v dolní části této stránky V ODSTAVCI S ČERVENÝM TEXTEM nebo Váš problém můžete prostřednictvím formuláře umístěném dole na této stránce BEZPLATNĚ KONZULTOVAT přímo s naším zdravotním poradcem, vyhledávaným přírodním terapeutem a autorem této stránky panem Milanem Peterkou.

O autorovi této stránky:


Milan PeterkaPan Milan Peterka je přes svůj mladý věk (27 let) již nyní vyhledávaným a uznávaným odborníkem v oblasti přírodní medicíny. Provozuje úspěšnou soukromou praxi, kde poskytuje svým pacientům nadstandardní diagnostické a terapeutické služby - používá např. irisdiagnostiku, měření akupunkturních drah, diagnostiku z bioinformačního pole a další diagnostické metody.

Používá fytoterapii, akupunkturu, moxibuci, gemoterapii, terapii výživovými doplňky a další metody celostní medicíny.

Vlastní certifikát bezkontaktních masáží stejně jako diplom reflexního terapeuta a masérské osvědčení. Celých 10 let absolvoval praxi u bylináře Josefa Antonína Zentricha.

Mezi jeho profesionální aktivity též patří bohatá publikační a odborná přednášková činnost. Přes veškerou odbornost je ale pan Peterka zejména zkušeným praktikem, který nezřídka dodá naději a účinně pomůže dokonce i těm pacientům u kterých klasická léčba nezabrala.

Úvodem si uvedeme některé příklady z mé praxe :

Žena 32 let

Přichází do mé poradny s nadváhou. Po porodu se jí nepodařilo zhubnout. Měří 155 cm a váží 65 kg. Její BMI je 27 tedy nadváha. Další jiné problémy neuvádí. Pomocí irisdiagnostiky zjišťuji oslabenou činnost štítné žlázy a zhoršené zažívání. Doporučuji tento postup. Jídelníček jsme upravili dle její krevní skupiny a vybrali vhodný pohybový režim. Vnitřně jsme nasadili LKVB6 v dávce 3 x denně jednu tabletu po jídle, Klíčkový olej s vitamíny 2 x denně jednu kapsli před jídlem a Quatro Klas v dávce jednu tabletu za den před jídlem. Její váha se postupně snižovala.
Za necelých devět měsíců byla 56 kg. BMI 23,5 tedy norma. Po celou dobu této kúry se cítila velmi dobře.

Žena 45 let

Přichází do mé poradny pro obezitu. Má řadu zdravotních potíží. Trpí vysokým tlakem, artrózou kloubů, dušností a častým pocením. Měří 165 cm a váží 83 kg. BMI má 31 - což je obezita. Její jídelníček není optimální. Stravuje se typicky česky. Irisdiagnostikou zjišťuji výrazně zhoršenou metabolickou funkci jater, vysoký cholesterol, triglyceridy, kameny v ledvinách a vysokou hladinu kyseliny močové. Doporučuji postup, který sníží váhu a podpoří regeneraci těla. Upravil jsem nemocné jídelníček dle její krevní skupiny a doporučil jsem jí vhodný pohybový režim. Vnitřně jsme nasadili Super Acidophilus plus šest miliard 1 - 1 - 1 cps. a LKVB6 1 - 1 - 1 tbl. po jídle. Také začala pít odvar z byliny Lingzhi v dávce 750 ml za den. Tento postup jsme ponechali dva měsíce. Za tu dobu nemocná nepozorovala žádnou výraznou změnu. Váha byla paradoxně o 3 kg větší a zdravotní potíže jí zůstaly stejné. Vysvětlil jsem nemocné, že její tělo reaguje správně a že jen potřebuje čas než se její metabolismus upraví. Změnili jsme odtučňovací program takto : odvar z byliny Lingzhi v dávce 750 ml odvaru za den, LKVB6 1 - 1 - 1 tbl. po jídle, Imuno C komplex 1 - 0 - 1 tbl. před jídlem, Omega 3 1 - 1 - 1 cps. před jídlem a Karnitin 1 - 0 - 1 cps. nalačno.
Po půl roce přišla na kontrolu. Váha byla 75 kg, krevní tlak se jí upravil, klouby jí přestaly bolet a celkově se cítila ve velmi dobré kondici. Klientku nadále sleduji.


Obezita či nadváha (dále jen obezita)

se stává stále častěji velkým problémem současné doby. Stále více lidí je obézních a to i děti. Jak by také ne. Náš životní stereotyp je značně uspěchaný (stres) a pohodlný (nedostatek pohybu). Strava, kterou běžně konzumujeme, není tak kvalitní, aby nám zaručila vyhovující množství vitamínů, minerálů, enzymů, živých prospěšných bakterií, které žijí v našem střevním traktu a nezbytné vlákniny. Často se zbytečně přejídáme, jíme hlavně večer a někteří z nás podléhají hladu i v noci. V dnešní moderní době je strava umělá, nabitá konzervačními látkami, aby dlouho vydržela a vypadala co nejdéle čerstvá.
Mládež se stravuje formou tzv. fast food, na které běží neustále reklama v médiích. Tuto skutečnost ale můžeme všichni změnit. Dnes již naštěstí existují kvalitní zdroje potravin, ze kterých můžeme vybírat. Jsou sice o něco dražší, ale určitě se nám vyplatí a to hlavně vzhledem k našemu zdravotnímu stavu do budoucna. Na našem trhu už také existují velmi kvalitní publikace, ze kterých můžeme zase čerpat informace. Chybí tu ovšem kvalitní preventivní program.

Co je obezita ?

Obezitu bychom mohli specifikovat jako nadměrné hromadění energetických zásob v podobě tuku, což má pak za následek zvyšování hmotnosti. Mohli bychom také říct, že se jedná o poruchu energetické bilance. To je nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie, kdy příjem je vyšší než výdej. Obezita představuje velká zdravotní rizika a sama o sobě je nemocí.
V současné době bychom mohli příčiny obezity rozdělit do několika okruhů. Vrozené - genetické dispozice většinou nemůžeme ovlivnit. Pokud jsou oba rodiče obézní je mnohem vyšší riziko, že dítě podědí sklony k obezitě. V tomto případě musí rodiče upravit jídelníček v rodině a sami spolupracovat, aby dítěti snížili riziko otylosti. Získané příčiny. Zde řadíme nedostatek pohybu a pohodlný sedavý způsob života. Všichni asi víte, o čem mluvím. Nabádám Vás k pěstování pravidelného zdravého pohybu a cvičení. Apeluji na rodiče, jděte svým dětem příkladem. Formování postavy závisí na správné výživě a kvalitě potravin. Držte se hesla nežijeme proto abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili.
Příčiny můžeme také vysledovat v sociálně - ekonomických podmínkách každého z nás. Nesmíme také zapomenout na potřebu vypěstovat si schopnost čelit intenzivní reklamě na pro hubnutí nevhodné potraviny (sušenky, čokolády, chipsy atd.), která je bohužel součástí našeho života. Velkou skupinou vlivů, které mohou směrovat nemocného k obezitě jsou různá onemocnění, která se nesmějí podceňovat. Lékař by měl vždy vyšetřit štítnou žlázu, která řídí řadu biochemických pochodů v lidském těle. Nesmíme zapomínat na trávící choroby a metabolickou funkci jater.
Velikým problémem je stres a jeho nepříznivé důsledky. Lidé také přibývají na váze díky některým lékům např. kortikoidy, které se používají na léčení zánětů, alergických reakcí, na potlačení funkce imunitního systému apod. Riziko vzniku obezity přináší i absence kojení a používání hormonální antikoncepce.

Jak obezitu poznáme ?

Samozřejmě existuje spousta vyšetření, která mohou objektivně změřit hodnotu podkožního tuku. Měří se tloušťka kožní řasy tzv. kaliperem. Jedním z vhodných vyšetření je měření množství tuku, beztukové hmoty a tělesné vody. Zajímavé je také vážení pod vodou a infračervenou induktancí. Občas si také přeměřte svůj pas. Nedoporučuji Vám vážit se každý den, to vede jen k zbytečné nervozitě.Každý z nás si běžně může spočítat hodnotu BMI (index tělesné hmotnosti). Vypočítáme ho tak, že tělesnou hmotnost v kg vydělíme druhou mocninou tělesné výšky v metrech. Hodnoty BMI 18,5 - 25 je norma, 25 - 30 je nadváha, 30 - 40 obezita a 40 - 70 je těžká obezita.
U svého lékaře si nechejte provést biochemické vyšetření krve, které bude zaměřeno na cholesterol, triglyceridy, lipoproteiny, výpočet HDL a LDL cholesterolu, homocystein, na jaterní a ledvinové testy a hladiny hormonů štítné žlázy.

Jaké zdravotní rizika obezita přináší ?

Obézní lidé bývají více nemocní. To je fakt. Obezita patří k rizikovým faktorům pro vznik oběhových onemocnění, vysokého tlaku, arteriosklerózy, infarktu myokardu, neplodnosti, diabetu, nádorů tlustého střeva a konečníku, osteoporózy, celulitidy, žlučníkových kamenů, onemocnění jater, degenerativních onemocnění kloubů, křečových žil a mnohých dalších chorob. Obezita také komplikuje léčbu již zmíněných onemocnění. Je prokázáno, že pokles hmotnosti již o 5 % významně sníží pokles krevního tlaku a trvalý pokles hmotnosti více jak o 10 % značně snižuje riziko předčasného úmrtí.

Jak tedy obezitu snížit ?

Doporučuji si stanovit cíle: vezměte do úvahy věk, pohlaví a Váš aktuální zdravotní stav. Pak si stanovte o kolik kg chcete svoji váhu snížit. Nenechejte se zlákat zaručenými dietními postupy, která jsou často zavádějící.
Každému radím zhubnout jedno kilo za měsíc. Možná se Vám to zdá býti málo, ale vaše tělo se lépe bude vyrovnávat s poklesem váhy.
 • Úprava jídelníčku. Strava musí být pestrá. Ignorujte zaručené dietní postupy. Myslete na to, že každý z nás je individualita. Stravovací režim musí být proto pro každého mírně odlišný. Obecně platí tyto zásady: jezte v malých porcí 5 x za den, vypijte denně minimálně 2 litry tekutin ve formě neslazených nápojů, poslední jídlo konzumujte minimálně 3 hodiny před spaním, vyhýbejte se jídlům, které obsahují mnoho kalorií (platí to i pro nápoje), nezapomínejte na vlákninu, používejte potravinové doplňky a hlavně změňte svůj životní styl.
 • Změna výživového stylu. Doporučuji držet se diety dle vaší krevní skupiny s tím, že vyloučíte dle vašeho typu potraviny, které obsahují mnoho cukrů a tuků. Za zdravý styl považuji také semivegetariánství a dělenou stravu.
 • Mezi potraviny, které se obecně doporučují patří: cereální produkty (chléb, pečivo, rýže, těstoviny), ovoce a zelenina, mléčné výrobky (nejlépe bílý jogurt, mléko a sýry jen výjimečně). Maso jen libové, ryby a drůbež. Nesmíme také zapomenout na luštěniny. Naopak vyhýbejte se vysoce kalorickým a tučným jídlům.
 • Pohybový režim hubnutí samozřejmě napomáhá. Cvičte zejména pravidelně - nejlépe každý den. Pro začátek je vhodná denně například půlhodinka ostřejší chůze - až si tělo navykne vyšší zátěži lze si po poradě s odborníkem vybrat i další pro Vás optimální druhy pohybu.
 • Naučte se pravidelně relaxovat a tělesně cvičit - tím můžete značně omezit škodlivý stres.
 • Pozitivně myslete.

POTRAVINOVÉ DOPLŇKY A JEJICH FUNKCE V BOJI S OBEZITOU

Jak si můžeme ještě pomoci v boji s obezitou ?Doporučuji používání potravinových doplňků. Na našem trhu existuje velké množství preparátů, které jsou více či méně kvalitní. Zde již je vhodné poradit se s odborníkem pro danou problematiku. Používání doplňků musí být systematické a hlavně pro Vás vhodné.

Co musíme znát ? Metabolismus organismu musíme upravit. Často nám nepracuje správně a tím dochází ke špatné přeměně tuků a cukrů. Tuky se pak mohou snáze ukládat v našich tkáních. Na ovlivnění metabolismu můžeme použít lecitin, kličkový olej, bromelain, jablečný ocet, vitamín B6 a mořskou řasu (kelp). Dalším krokem je zharmonizování trávení. Mám na mysli kvalitní zpracovávání živin (vitamíny a minerály). V tomto nám bude pomáhat papain, bromelain, acidophilus a jablečný ocet. Důležité je podpořit i enzymatický systém, který často u obézních lidí nefunguje tak jak by měl. Použijeme papain, bromelain a multivitamínový preparát obohacen enzymy. Nesmíme zapomenout ani na hormonální systém, který musí pracovat správně. Pomůžeme si kličkovým olejem, vitamínem B6, mořskou řasou (kelp), sibiřským ženšenem a minerály. Při redukci hmotnosti je též velmi důležité dodávat do organismu látky, které budou působit proti volným radikálů. Tyto látky označujeme jako antioxidanty a řadíme zde koenzym Q10, betakaroten, vitamín E a C, zinek, selen, bioflavonoidy, Kličkový olej a ginkonoidy (gingo biloba). Nezapomeňte také na vaše klouby. Obezita nepříznivě ovlivňuje pohybový systém. Proto doporučuji užívat glukosaminsulfát a chondroitinsulfát.

Nyní si představíme jednotlivé potravinové doplňky :


Terapii s využitím přírodních přípravků je velmi vhodné začít podáváním certifikovaného NÁPOJE Z ALOE VERA – tedy nápoje získaného z vnitřku listu rostliny aloe vera ve kterém jsou zachovány všechny biologicky hodnotné látky.
 • NÁPOJ Z ALOE VERA (složení: přírodní gel z vnitřku listu rostliny aloe vera s vysokou biologickou aktivitou a vstřebatelností, bez příchuti, s obsahem dužiny) – komplexně podporuje detoxikaci organismu, podílí se na správném metabolismu a řádném fungování trávicí soustavy.
  Základní dávkování: Za účelem detoxikace je vhodné aplikovat pro jednu osobu minimálně 4 litry Aloe Vera Gelu. Toto množství při doporučeném dávkování 3 x denně 20 ml vystačí na cca 2 měsíce.
  (Pro přepojení na speciální stránku o nápoji z aloe vera, která mimo jiné umožňuje získat na tento nápoj velké SLEVY – klikněte ZDE).
 • LKVB6 (složení lecitin, mořská řasa Kelp, jablečný ocet a vitamín B6) - má proti alergenní účinky, upravuje funkci střeva a jater. Detoxikuje lymfatický systém. Základní dávkování 3 x denně jedna tableta před jídlem.
  Doporučené dávkování ve vhodných kombinacích s dalšími přípravky viz níže.

 • LKVB6 (složení lecitin, mořská řasa Kelp, jablečný ocet a vitamín B6), dávkování 1-1-1 tabletu nebo 2-2-2 tablety a to po jídle.
  Doporučené dávkování ve vhodných kombinacích s dalšími přípravky viz níže.

 • Super Bromelain + Papain (složení proteolytické enzymy z ananasu a papáje), dávkování 1-1-1 nebo 2-0-2 tablety před jídlem nebo s jídlem.
  Doporučené dávkování ve vhodných kombinacích s dalšími přípravky viz níže.

 • Kličkový olej s vitamíny (složení kličkový olej + karoten a vitamíny E a C), dávkování 1-1-1 nebo 2-2-2 denně dvě kapsle před jídlem.
  Doporučené dávkování ve vhodných kombinacích s dalšími přípravky viz níže.

 • Quatro Klas (složení koenzym Q10, gingo biloba, sibiřský ženšen a vitamín E), dávkování 1-1-1 tabletu nebo 1-0-1 denně jednu tabletu, před jídlem a neužívat krátce před spaním.
  Doporučené dávkování ve vhodných kombinacích s dalšími přípravky viz níže.

 • Betavital (složení extrakt z červené řepy s rutinem, betakarotenem a vitamínem C), dávkování 1-1-1 čajovou lžičku nalačno nebo 1-0-1 čajovou lžičku nalačno.
  Doporučené dávkování ve vhodných kombinacích s dalšími přípravky viz níže.

 • Imuno C komplex (složení vitamín C, quercetin, rutin, citrusové bioflavonoidy, výtažek ze šípků), dávkování 1-1-1 tabletu nebo 1-0-1 tabletu nalačno.
  Doporučené dávkování ve vhodných kombinacích s dalšími přípravky viz níže.

 • Osteofix Klas (složení glukosaminsulfát, chondroitinsulfát, vápník, hořčík a fosfor), dávkování 1-0-1 tabletu před jídlem.
  Doporučené dávkování ve vhodných kombinacích s dalšími přípravky viz níže.

VÍCE INFO O NÁPOJI Z ALOE VERA
Terapii s využitím přírodních přípravků je velmi vhodné začít podáváním certifikovaného NÁPOJE Z ALOE VERA. Za účelem celkového posílení a ozdravění organizmu doporučuji provést vysoce účinnou přírodní DETOXIKACI organizmu s využitím nápoje z aloe vera (pro přepojení na speciální stránku o nápoji z aloe vera, která mimo jiné umožňuje získat na tento nápoj velké SLEVY – klikněte ZDE). Při pití aloe vera gelu však nedochází pouze k čištění organizmu ale probíhají zde současně i další příznivé procesy. Popis hlavních účinků nápoje z aloe vera podrobněji:

1. DETOXIKACE ORGANIZMU
otevírají se i velmi jemné kapiláry v různorodých tkáních což umožňuje organizmu vyloučit toxiny, které často po mnoho let ulpívají v organizmu a bývají pravou příčinou mnoha onemocnění
Více info o detoxikaci - klikněte ZDE

2. POSÍLENÍ IMUNITY
pití aloe vera gelu podporuje některé typy bílých krvinek v růstu a dělení, má imunomodulační účinky a komplexně zvyšuje obranyschopnost organizmu
Vice info o vlivu nápoje z aloe vera na imunitu - klikněte ZDE

3. ZLEPŠENÍ VSTŘEBÁVÁNÍ ŽIVIN
výrazně zlepšuje schopnost organizmu vstřebávat důležité živiny z přijímané potravy (vitaminy, minerály apod.). Tato funkce organizmu totiž s rostoucím věkem podstatně klesá - již cca od 20-ti let ale po 40-cítce již velmi výrazně. Při zhoršeném vstřebávání důležitých živin zpravidla dochází k akceleraci stárnutí organizmu a vzniku řady chorob – pití aloe vera gelu umožňuje tento nepříznivý proces účinně kompenzovat.
Více info o vlivu nápoje z aloe vera na čištění střev a lepší vstřebávání - klikněte ZDE

SOUHRNNÝ VLIV NA ZDRAVÍ ČLOVĚKA
souhrnným vlivem všech tří výše uvedených účinků dochází ke komplexnímu působení na organizmus a to se zpravidla již záhy projevuje ZVÝŠENÍM VITALITY a dochází k postupnému celkovému zlepšování zdravotního stavu.
Více odborných informací o nápoji z aloe vera - klikněte ZDE

ALOE VERA GEL (složení: přírodní gel z vnitřku listu rostliny aloe vera s vysokou biologickou aktivitou a vstřebatelností, bez příchuti, s obsahem dužiny) – komplexně podporuje detoxikaci organismu, podílí se na správném metabolismu a řádném fungování trávicí soustavy.
Základní dávkování : 3 x denně 20 ml ALOE VERA GELU 30 min. před jídlem.


CENA: info o aktuálních cenách NÁPOJE Z ALOE VERA a značných SLEVÁCH – ZDEPotravinový doplněk nebo jeho kombinaci vybírejte pečlivě nebo se poraďte s odborníkem.

Odbourání obezity docílíte jen tehdy, když zvolíte správný potravinový doplněk, změníte svůj jídelníček a začnete se pohybovat. Nezapomínejte na pitný režim.

V BOJI PROTI NADVÁZE LZE NAPROSTÉ VĚTŠINĚ OBÉZNÍCH DOPORUČIT VYSOCE ÚČINNOU KOMBINACI PŘÍRODNÍCH PREPARÁTŮ O TOMTO SLOŽENÍ :


Základní kombinace: NÁPOJ Z ALOE VERA - dávkování: 3 x denně 20 ml půl hodiny před jídlem. hodiny před jídlem. (Pro přepojení na speciální stránku o nápoji z aloe vera, která mimo jiné umožňuje získat na tento nápoj velké SLEVY – ZDE.) LKVB6 v dávce 1 - 1 - 1 tbl. po jídle, Kličkový olej s vitamíny v dávce cps. 1 - 1 - 1 před jídlem, Super Bromelain + Papain v dávce 1 - 0 - 1 nalačno.

Pokud je vaše obezita spojená s jinými chorobami mohu doporučit: NÁPOJ Z ALOE VERA - dávkování: 3 x denně 20 ml půl hodiny před jídlem. hodiny před jídlem. (Pro přepojení na speciální stránku o nápoji z aloe vera, která mimo jiné umožňuje získat na tento nápoj velké SLEVY – ZDE.) LKVB6 v dávce 1 - 1 - 1 tbl. po jídle, Kličkový olej s vitamíny v dávce 1 - 0 - 2 cps. před jídlem, Betavital v dávce 1 - 1 - 1 čajovou lžičku nalačno.

Pokud jste obézní a bolí vás klouby mohu doporučit: NÁPOJ Z ALOE VERA - dávkování: 3 x denně 20 ml půl hodiny před jídlem. hodiny před jídlem. (Pro přepojení na speciální stránku o nápoji z aloe vera, která mimo jiné umožňuje získat na tento nápoj velké SLEVY – ZDE.) LKVB6 v dávce 1 - 1 - 1 tbl. po jídle, Imuno C komplex v dávce 1 - 0 - 1 tbl. nalačno, Kličkový olej s vitamíny v dávce 1 - 1 - 1 cps. před jídlem, Osteofix Klas v dávce 1 - 0 - 1 cps. před jídlem.

Pokud jste obézní a dáváte si pořádně do těla vyzkoušejte tuto kombinaci: NÁPOJ Z ALOE VERA - dávkování: 3 x denně 20 ml půl hodiny před jídlem. hodiny před jídlem. (Pro přepojení na speciální stránku o nápoji z aloe vera, která mimo jiné umožňuje získat na tento nápoj velké SLEVY – ZDE.) LKVB6 v dávce 1 - 0 - 1 tbl. po jídle, Kličkový olej s vitamíny v dávce 1 - 1 - 2 cps. před jídlem, Super Bromelain + Papain v dávce 1 - 0 - 1 tbl. nalačno, Quatro Klas v dávce 1 - 0 - 1 tbl. nalačno.


ZÁJEMCI O BEZPLATNOU KONZULTACI PŘÍMO S PANEM PETERKOU

UPOZORNĚNÍ: Dotazy pro pana Peterku týkající se stanovení dosud neurčené diagnózy a rovněž jakékoliv dotazy týkající se dětí do 15 let věku není možno řešit písemně (zde je nutno provést vyšetření za fyzické přítomnosti pacienta) - v těchto případech se prosím můžete prostřednictvím níže umístěného vzkazového okna objednat k osobní návštěvě poradny pana Peterky v Kojetíně (u Přerova).

Zde můžete napsat svůj individuální dotaz ohledně Vašich zdravotních problémů (nebo se objednat k návštěvě poradny /dosud neurčené diagnózy, děti do 15 let/) - zpravidla do 48 hodin obdržíte elektronickou poštou odpověď.
Váš email:    (nutno vyplnit)
Text Vašeho dotazu pro pana Peterku:
INFORMACE ZDE POSKYTNUTÉ NENAHRAZUJÍ LÉKAŘSKOU PÉČI !

Pomohou i bylinky ?
Bylinky můžeme také používat, v kombinaci s potravními doplňky. Velmi vhodný je např. pravý zelený čaj, lingzhi, slanobýl, pampeliška, pýr, oves, svízel, jablečník atd.

Udržujte si svou přirozenou váhu, tím se vyhnete mnoha obtížím. Stravujte se zdravě a pravidelně cvičte. Používejte potravinové doplňky a dbejte o své zdraví.

INFORMACE ZDE POSKYTNUTÉ NENAHRAZUJÍ LÉKAŘSKOU PÉČI !

Milan Peterka

Milan Peterka, 2005 - autor textu
Ing. Aleš Paclt, 2005 - nakladatelský služby

Dílo je chráněno autorským zákonem. Použití díla, i jeho částí, je bez výslovného písemného souhlasu zakázáno.

Použitá a doporučena literatura :
Co jíme a pijeme , Petr Fořt, Olympia Praha 2003
Stop dětské obezitě, Petr Fořt, Ikar 2004
Nová výživa, Dr. Michael Colgan, California Fitness 2000

Zpět na Bezplatnou interaktivní poradnu

 
Fitline: Doplňky stravy pro zdraví, vitalitu a krásu